Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Tarifi Oktay Usta

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Tarifi Oktay Usta

views: 5345

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Tarifi Oktay Usta

Kurban bayramının vazgeçilmezlerinden olan kavurma tarifini sizlerle paylaşıyoruz, kolaylıkla sizde kurban etiyle kavurma nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Kurban eti nasıl pişirilir, kurban etiyle yemek tarifi oktay usta, oktay usta kurban eti yemek tarifleri, kavurma nasıl yapılır, kavurma nasıl yapılır oktay usta, bağlantılarını yazının devamını okuyarak bilgi alabilirsiniz.

kurban-eti-nasil-pisirilir-kurbanlik-kavurma_nasil-yapilir

kurban-eti-nasil-pisirilir-kurbanlik-kavurma_nasil-yapilir

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) üyelerinden Koray Türk, Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmezi kavurmanın püf noktalarını anlattı. İşte en lezzetli kavurma tarifi ve kavurma nasıl yapılır sorusunun cevabı..

Kavurma ikramının bayramın ilk gününde itibaren başladığını, bu nedenle etlerin dinlendirilmesine fırsat bulunamadığını anlatan Türk, “Kuzu ve dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olması için etin bir gün dinlendirilmesi gerekir” dedi.

Etler Önce Harlı Ateşte “Mühürlenmeli”

Aksi halde lezzetli bir kavurma yapmanın mümkün olmayacağını dile getiren Türk, kuzu kavurmanın yapımına ilişkin şunları anlattı:
“Öncelikle bir süre ısıttığımız tavaya etin kendi iç yağını koyuyoruz. Yağ bir süre eridikten sonra kuzu etini tavaya alıyoruz ve etleri yaklaşık 7-8 dakika harlı ateşte pişiriyoruz. Biraz kavrulduktan sonra etin lezzetini ve besin değerini artırması için tüm bir soğan koyuyoruz. Soğanı doğramıyoruz çünkü kavurma uzun sürede pişeceği için dağılacaktır. Tüm soğan, hem kokusunu hem de lezzetini ete verecektir. Et yemeklerinde tuz ve baharatlar en son eklenmelidir. Tuz eti sertleştirebilir ve suyunu çektirir. Etimizi harlı ateşte biraz kavurduktan sonra ocağın altını biraz kısıyoruz. Sonrasında acıyı seviyorsak biraz pul biber ve defne yaprağı ekliyoruz. Defne yaprağı hem kuzunun kokusunu alacaktır hem de lezzetini artıracaktır. Biraz da kekik ekliyoruz. Etimizi altı kısık yumuşayana kadar pişiriyoruz. Bayram kavurmamız servise hazır hale geliyor.”

Dana Kavurmanın İyi Pişmesi İçin 1 Bardak Su Konulmalı
Dana kavurmanın da benzer şekilde yapıldığını dile getiren Türk, ancak dana kavurmaya bir bardak su eklenmesi gerektiğinin altını çizdi.
Türk, “Dana etlerimizi biraz kavurduktan sonra içerisine 1 bardak su ekliyoruz. Dana etinin pişme süresi daha uzundur. O nedenle su eklemek gerekiyor” dedi.

Et Tüketirken ve Saklarken Bunlara Dikkat
Kurban Bayramı öncesi uzmanlar, kurbanlık etlerin tüketimi ve saklanması konusunda uyarılarda bulunuyorlar.
Beslenme ve diyet uzmanı Deniz Meta, Kurban Bayramı’nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de arttığını belirterek, özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

“Veteriner kontrolü yapılamayan ve uygun koşullarda kesilmeyen hayvanlar, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıklar bulaştırabilir” diyen Meta, etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi ve tüketilmesinin, “sağlıklı beslenme” açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kesilen hayvanın etinin mutlaka 24 saat bekletilmesi gerektiğini belirten Meta, yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yarattığını, midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara yol açabildiğini kaydetti.

İlave Yağdan Kaçınılmalı
Et kullanarak pişirilen yemeklere yağ ilave etmekten kaçınılmalı.
Kurban bayramının vazgeçilmezleri arasında olan, geleneksel hale gelen kavurmanın içine fazla kuyruk yağı veya tereyağı eklemeden kısık ateşte kendi suyuyla pişirilmeli.
Bayram ziyaretlerinde ikram olarak meyve suları, sütlü tatlılar, meyve tatlıları, açık çay veya meyve olarak tercih edilmeli.
Bayramlarımızın vazgeçilmezi olan şerbetli tatlılar çok tüketilmemeli, çok isteniyorsa gün aşırı 1-2 dilim baklava olarak tercih edilmeli. Günlük 2-2,5 litre su tüketilmeli. Sağlıklı ve mutlu bir bayram sonrası için de dengeli bir beslenme tercih edilmeli ve sofralarda besin çeşitliliği sağlamalı.

Bir önceki yemek tarimizde Sebzeli Antrikot Tarifi Oktay Usta tarifi sebzeli antrikot, sebzeli antrikot nasıl yapılır ve sebzeli antrikot tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz