Etsiz Kebap Tarifi

Etsiz Kebap Tarifi

Kebap Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. Ancak, kebapların tümünün etle hazırlanıyor olması özellikle et tüketmeyenler için sıkıntı olabilmektedir. Et tüketmeyenleri düşünerek en az etle hazırlanan kebaplar kadar lezzetli bir tarifle karşı karşıyayız. Diğer yandan bu tarifi değişik tatlar peşinde olanlar ve özellikle de diyette olan kişiler de tercih edebilirler. Üstelik 3 dk’da hazırlanabilecek kadar da pratik bir tarif. Etsiz Kebap Tarifi’mizi mutlaka denemelisiniz. İşte 3dk Etsiz Kebap Tarifi

Malzemeler:

1 kâse kadar baby (minyatür) patlıcan

4 adet dilim tost ekmeği

1 kâse kadar köz kırmızıbiber

1 kâse kadar sarımsaklı yoğurt

1 çorba kaşığı kadar tereyağı

Tuz ve karabiber

Tarifin Hazırlanışı:

Bir tavada birkaç parçaya ayırdığınız patlıcanları sotelerken diğer tavada ya da fırında küp şeklinde doğramış olduğunuz tost ekmeklerini ısıtın. Patlıcanlar sotelendikten sonre üzerine yine doğradığınız köz biberleri ilave edin. Servis tabağının en altına ekmekleri dizledikten sonra üzerine biber patlıcan karışımını ilave edin ve yayın. En son olarak tabağın en üst katmanına sarımsaklı yoğurt ve en üste de tavada kızdırdığınız tereyağını ilave ederek sıcak bir şekilde servise sunun.

Bir önceki yemek tarimizde Sacda Mantarlı Tavuk Sote Tarifi tarifi Oktay Usta Mantarlı Sote Tarifi, Oktay Usta Yemek Tarifleri ve Sacda Mantarlı Tavuk Sote Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz