Bayram Kavurması Tarifi Oktay Usta

Bayram Kavurması Tarifi Oktay Usta

views: 4312

Bayram Kavurması Tarifi Oktay Usta

Kurban bayramı denildiğinde akıllara ilk gelen yemek tariflerinden birisi de kavurmadır. Çok eski çağlardan beri Türk kültüründe bir saklama şekli olarak ortaya çıkmasının ardında yer edinen, günümüzde ise lezzet arayışının bir ürünü olarak tüketilen kavurmanın birçok yapılış şekli bulunmaktadır. Ancak, bayram kavurması bunlardan en meşuru ve beğenilenidir. Kurban kesildikten sonra yapılan kavurmayla sabah kahvaltısı yapmak birçok ilimizde gelenek olarak karşımıza çıkar. İşte bu enfes bayram kavurması tarifi oktay usta’nın yorumuyla birleşince müthiş bir lezzet kaynağı haline geliyor. Şimdi tarifi hemen sabrınızı zorlamadan sizlerle paylaşıyorum.

Malzemeler:

  • 1 kilo kadar kuzunun budundan elde edilmiş kuşbaşı et veya dana kuşbaşı et
  • 1 çorba kaşığı kadar sıvı yağ, eğer etiniz çok yağlıysa dışarıdan yağ kullanmayıp kendi yağında kavurun.
  • Tuz, karabiber, pul biber ve kekik

kusbası-et-kavurma-malzeme

Servis için;          

  • 2 orta boy kırmızı soğan
  • Tuz, sumak, pulbiber

Yapılışı:

Sıvı yağı ya da kuyruk yağını bir tencere ya da tavaya koyduktan ve hafif bir şekilde ısıttıktan sonra üzerine kuşbaşı doğranmış etleri ilave edin ve kavurun. Kavurma işlemine etler su salıp tekrar çekene yani tamamen pişene kadar devam edin. Bu sırada baharatları da ilave etmeyi unutmayın.

Pişen kavurmayı servis etmek için 2 orta boy soğanı yarım ay şeklinde doğradıktan sonra tuz ile ovun. Ardından üzerine sumak ve pulbiberi ekleyip iyice karıştırın ve bir servis tabağının kenarına soğanları diğer kenarına kavurmayı koyarak servis yapın.

 

bayram-kavurması-tarifi-oktay-usta

Bir önceki yemek tarimizde Kurban Bayramına Özel Et Yemekleri Tarifleri tarifi et yemekleri tarifleri, kurban bayramı tarifleri ve kurban bayramına özel et yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz